Kumlama Uygulaması ile İlgili Her Şey

Kumlama uygulaması nedir? Neden ihtiyaç vardır? Bu uygulamaya dair bilmeniz gereken her şey için makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

Metal yüzeyler, zaman içerisine pas, tor ve kire maruz kalır. Özellikle metal yüzeylerin paslanması, hem çevreye hem de yüzeye zarar verir. Bu sebeple yüzeylerin düzenli olarak temizlenmesi ve bakımının yapılması gerekir.

Boya yapılması gereken bir yüzey söz konusu olduğunda da boya öncesi hazırlıklar arasında, yüzeyin temizlenmesi vardır. Boya; temiz, hijyenik ve pürüzsüz yüzeylere uygulanmalıdır. Kumlama uygulaması, yüzeyin temizlenmesini, boyaya hazır hale getirilmesini sağlar.

Kısacası bu uygulama; yüzey temizliği ve boya öncesi hazırlıkların tamamlanması için büyük önem arz eder.

Kumlama Uygulaması Nasıl Yapılır?

Temizlenmesi gereken metal veya mermer gibi yüzeyler söz konusu olduğunda, kumlama işlemi uygulanır. Bu işlem, yüksek basınç ile granüllerin yüzeye çarpması ile gerçekleşir.

Çarpma esnasında kullanılan malzemeler, yüzeyi aşındırır ve yüzey üzerine yer alan kir, toz, pas, yağ gibi istenmeyen maddeleri yok eder. Bu işlem için çeşitli kumlama makinaları mevcuttur.

Uygulama yapılacak olan ortam koşullarına, yüzeyin cinsine bağlı olarak çeşitli kumlama makinaları imal edilmektedir. BF Blast, kumlama makinası imalatını yüksek kaliteyle sunmaktadır.

Büyük gemiler, konstrüksiyonlar gibi birçok aracın kumlanması için de uygun kazanlar vardır.

Kumlama Uygulamasına Dair Her Şey

Kumlama Çeşitleri Nelerdir?

Otomatik ve manuel olmak üzere iki çeşidi vardır. Genellikle iş yoğunluğu yüksek ve standart iş parçalarına sahip işletmeler için otomatik kumlama makineleri önerilirken değişken iş parçasına sahip ve az sayıda parça kumlamak isteyen işletmeler manuel kumlamayı tercih etmektedir.
Çok sayıda küçük parçaların kumlanması için de kullanılan otomatik kumlama, büyük araçların kumlanması için uygun değildir.

İş makineleri, konteynerlar, çelik köprü gibi yerler yerinde kumlama yapılması gereken alanlardır. Bu sebeple otomatik kumlama makinaları ile gerçekleştirilemez. Bunun için en uygun yöntem kumlama kazanlarının kullanılmasıdır.

Kumlama Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uygulamayı gerçekleştirecek olan kişinin, uygulama öncesinde bazı önlemler alması gerekir. İş güvenliğini maksimum düzeyde tutmak için maske ve eldiven kullanımı şarttır.

Kumlama yapılacak olan alanın da güvenliğinin sağlanması gerekir. Eğer işlem açık havada gerçekleşiyorsa hem uygulamayı yapacak olan kişinin hem de yüzeyin olumsuz hava koşullarından korunması gerekir.

Kumlama ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için bu makalemize de göz atabilirsiniz: Kumlama Makinası Nedir? Ne İçin Kullanılır?

İletişime geçin

Teknolojik Çözümler

Açık iletişime inanır, insanlara değer verir ve teknolojimiz ile fark yaratırız. Teknoloji ve çözümlerimiz hakkında bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçin.