Kumlama Makinası Çeşitleri Nelerdir?

Yüzey temizleme, boya sökme, yüzey pürüzlendirme amaçlarıyla yapılan mekanik işleme kumlama işlemi adı verilir. Kumlama makinası sayesinde bu işlem daha pratik ve verimli bir şekilde gerçekleşir.

Kumlama makinesi çeşitleri, kullanılacak alana bağlı olarak kategorilere ayrılır. BF Blast, kumlama makinesi türlerini yüksek kaliteyle her ihtiyaca uygun olacak şekilde imal etmektedir.

BF Blast bünyesinde yer alan kumlama makinesi çeşitleri:

  • Askılı kumlama makinesi
  • Tamburlu kumlama makinesi
  • Basınçlı kabin kumlama makinesi
  • Vakumlu kabin kumlama makinesi
  • Mermer Kumlama makinesi

Askılı Kumlama Makinesi Nedir?

Askılı kumlama makinesi elevatör, ana gövde, filtre, türbinler, siklon ve kumanda panosundan oluşur. Gövde içerisinde türbin hedef bölgeleri manganlı çelik ile kaplıdır. Makinenin diğer bölgeleri ise özel kauçuk lastik ile kaplıdır.

Ana gövde üzerine yerleştirilen mekanik türbinler bombardıman yapar. Bu şekilde malzemelerin temizliği sağlanır.

Temizleme uygulaması türbinlerdeki çelik bilya bombardımanıyla gerçekleştirilir. Uygulama gerçekleştikçe toz ve kumlar helezona dökülür. Helezondaki bilya ve kumlar ile elevatöre, elevatörden seperatöre dökülür.

Seperatördeki çelik bilyalar türbinlere geçer ve oradan siklona, siklondan ise filtrelere tutulur. Kullanılan filtreler genellikle kuru tip jet pulse filtrelerdir.

Tamburlu Kumlama Makinası Nedir?

Keskin köşeleri olmayan, pres, dövme, döküm gibi yuvarlanmaya müsait ürünlerin yüzeyini temizlemek amacıyla tamburlu kumlama makinesi kullanılır. Orta boy ve küçük boy parçaların kumlanabilmesini sağlar.

Basınçlı Kabin Kumlama Makinası Nedir?

Farklı çeşitlerdeki küçük parçaların kumlanabilmesi için ideal makinedir. Sepet, nozul, basınçlı kumlama sistemi, döner tabla gibi yardımcı bileşenlerin entegre edilmesine müsaittir.

Otomatik zaman ayarlı olması ve kendini temizleyebilen özelliklerinin olması kullanımının avantajları arasındadır.

Vakumlu Kabin Kumlama Makinası Nedir?

Kullanımı pratik ve özel ihtiyaçları karşılayabilecek niteliktedir. Basınçlı havanın vakum etkisinden yararlanılarak uygulanır.

Basınçlı hava kumlama tabancasına geçirilir ve tabancanın alt kısmında yer alan boşluktan havalandırma yapılır.

Boyalı, çelik, paslı ve hassas yüzeylerin temizlenip boyaya hazırlanması amacıyla kullanılır. Parlak yüzey oluşmasını sağlar. Zaman zaman dekoratif şekil vermek amacıyla da kullanılır.

Mermer Kumlama Makinası Nedir?

Bazalt, granit, mermer, parke taşı gibi malzemelerin yüzey temizliği için kullanılır.

İlgili malzemelerin hızlıca kumlanabilmesini sağlar. Kontinu sistemi vardır ve konveyör bant yardımıyla hareket edebilecek mamül ürünlerin kumlanabilmesi yönünden avantajlıdır.

İhtiyaca yönelik teknolojik çözümler sunan BF Blast, alanında fark yaratmayı başaran öncü firmadır. BF Blast bünyesinde yer alan kumlama makinası çeşitleri ile ilgili detaylı bilgi almak için web sitelerini ziyaret etmeyi unutmayın.

İletişime geçin

Teknolojik Çözümler

Açık iletişime inanır, insanlara değer verir ve teknolojimiz ile fark yaratırız. Teknoloji ve çözümlerimiz hakkında bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçin.