• Pazartesi - Cuma: 08:00 - 17:30
 • Cumartesi : 08:00 - 12:45
 • 1247. Cadde No:9 Ostim OSB
  Yenimahalle ANKARA
 • 0(312)395 25 50
 • info@bfblast.com

BLOG

BLOG

 • KUMLAMA TEKNOLOJİLERİ

  Kumlama, sarf malzemeyi parça yüzeyine direkt olarak 170 m/s’ye kadar çıkan hızlarda püskürten bir teknolojidir. Sarf malzemeye havasız türbinler, basınçlı hava veya elektrikli pompalarla (su jeti temizleme) hız kazandırılır. Kumlama sonucu, makine tipi, proses parametreleri ve seçilen sarf malzemeye bağlıdır.

  BF BLAST, yüzey hazırlama ve işleme konularında komple proses çözümleri sunmaktadır. Neredeyse sınırsız olanaklara sahip vibrasyonlu yüzey işlem ve kumlama çözümleri arasından müşterilerimiz istediklerini seçebilirler. Müşterilerimizin ihtiyaçlarına en uygun ve doğru yüzey işlem çözümlerini yaptığımız testler sayesinde daima buluruz. Bu işlem, sadece özel bir prosesin geliştirilmesi değil, aynı zamanda doğru ekipman ve sarf malzemenin de seçilmesi demektir. Bütün yüzey işlem ihtiyaçlarınız için tatmin edici komple çözümleri birarada sunuyoruz. 

   

   

  Hangi tip kumlama makinesini kullanmalıyım?

 • http://www.bfblast.com  adresinden bfblast satış sorumluları ile irtibata geçebilirsiniz. Kumlama yapılacak malzeme cinsi, ölçüleri ve günlük adet bilgilerini paylaşarak hangi makinenin sizin için daha uygun olacağı konusunda bilgi alabilirsiniz.

   

  Nikelaj ve Krom Kaplama Öncesi Kumlama

  Demir, Çelik ve Alüminyum sektöründe nikelaj veya krom kaplamadan önce malzemenin kimyasal kullanılarak temizlenmesi hem malzemeye zarar vermekte hem de metalin rengini değiştirmektedir.

  Kumlama yapılarak metalin rengi ortaya çıkarken krom ya da nikelaj kaplamanın daha verimli tutunması sağlanır.

  Yüzeyin pürüzü ise kum tercihine göre belirlenir.

  Hangi kumlama kumunu kullanmalıyım?

  BF BLAST bünyesinde üretilen kumlama makineleri her sektörde farklı kullanım alanlarına sahiptir.

  Kalıp, alüminyum, pirinç gibi hassas metaller basıncı düşük olan Vakumlu kumlama kabinlerinde, cam kumu, alüminyum oksit veya silis ile kumlanabilir iken;

  Döküm, paslanmaz, çelik, profil, doğal taş gibi dayanıklı malzemeler ise çelik bilya tabir edilen granüller ile kumlanabilmek BF BLAST Kumlama Makineleri her sektöre konusu ve malzemesinin cinsine, üretim miktarına göre en uygun makineyi arz etmektedir.

  Döküm Sektöründe Kullanılan Kumlama Makineleri

  Kumlama makineleri sektöre göre farklılık göstermektedir. En iyi kalitede kumlama sonucu elde edebilmek için doğru makine ve doğru kum seçimi önemlidir.

  Döküm sektöründe en çok tercih edilen kumlama makineleri:

 • Askılı Kumlama Makinesi,

 • Askılı Kontuni Kumlama Makinesi ve

 • Tamburlu Kumlama Makinesidir.

 •  

  Küçük ve tambur içerisinde dönmeye uygun malzemeler için Tamburlu Kumlama Makinesi tavsiye edilir iken; Bf blast ailesi olarak büyük ölçekli ve ağır malzemeleriniz için Askılı Kumlama Makinesini, seri üretim ve devam eden üretim hatları için Askılı Kontuni Kumlama Makinesini önermekteyiz.

  Kartuş Filtre Temizliği Nasıl Yapılır?

  Genellikle kabin tipi ve otomatik kumlama makinelerinde kullanılan kartuş filtreler normal kullanımda haftada bir, yoğun kullanımlarda ise günde bir kez temizlenmelidir.

  BF BLAST Kumlama Makinelerinde kullanılan kartuş filtrelerin temizliğinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus; filtrenin iç kısmından dışına doğru basınçlı hava ile yapılmasıdır. Aksi halde filtre gözenekleri tıkanacak ve toz tutma özelliğini kaybedecektir.

  Toz tutma özelliğini kaybeden filtrelerin vakit kaybetmeden değiştirilmesi gerekmektedir. Filtrelerinizin değişim zamanının geldiğini kabin içerisindeki aşırı tozlanmadan anlayabilirsiniz.

  BF BLAST ailesi olarak her türlü kumlama makinesi ydek parçası konusunda hizmet vermeye devam etmekteyiz.

  Kumlama Kabini

  Kabin tipi olarak adlandırılan iki çeşit kumlama makinesi vardır:

  Vakumlu kumlama Makinesi ve Basınçlı Kumlama Makinesi. Peki siz hangisini tercih etmelisiniz?

  Vakumlu ile basınçlı kumlama makineleri arasındaki en önemli etken kumlanacak malzemenin cinsidir. Pirinç, alüminyum, kalıp, ahşap ve hassas metaller için vakumlu kumlama kabinleri tercih edilirken  döküm, paslanmaz çelik, demir, doğal taş, kot gibi dayanıklı malzemeler için basınçlı kumlama kabinleri tercih edilmektedir.

  Basınçlı kumlama kabinleri daha çok jant, turbo, disk, mil, palet, civata kumlama için;

  Vakumlu kumlama kabinleri ise implant, medikal, hassas işçilik gerektiren metalleri kumlamada kullanılır.

  Vakumlu Kumlama Kabinleri havayı emmek sureti ile kumlama yaptığından pisonlu kompresör ile çalışabilmektedir. Ancak basınçlı kumlama kabinlerinin tam randımanlı çalışabilmesi için 22 kW vidalı kompresöre ihtiyacı vardır. Çünkü kumlama için gerekli olan 6-8 barlık basınç ancak vidalı kompresörler ile elde edilebilmektedir.

  Her çeşit ebatta üretimini yapabildiğimiz kumlama kabinleri için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

  Nozulun Ömrü Ne Kadar?

  Kumlama makinelerinde çeşitli ebat ve hammadeye sahip nozullar kullanılmaktadır. Peki bu nozulların ömrü ne kadar? Uzun ömürlü olması için ne yapılmalı?

  Öncelikle belirtmek gerekir ki Bf blast kumlama makinelerinde kullanılan nozulların ömrü uzunluk kısalık ya da çap genişliği ile ilgili değildir. Nozulların ömrü öncelikle üretim maddesi ve kullanılan kum çeşidi ile sonrasında da bakım ve titiz kullanım ile doğru orantılıdır. 

  Hangi malzemeden yapılmış olursa olsun kumlamada kullanılan nozulların en az haftada bir kez tıkanıklık açısından kontrol edilmesi ve temizlenmesi gerekmektedir.

  Aşağıdaki tabloda Nozulların türü ve kullanılan kum çeşidine göre saatlik olarak ömürlerini göstermeye çalıştık.

  Nozul Türü Çelik Bilya Silis Alüminyum Oksit
  Alüminyum 20 – 40s 10 – 30s 1 – 4s
  Tungsten Karbür 500 – 800s 300 – 400s 20 – 40s
  Silicon Karbür 500 – 800s 300 – 400s 50 – 100s
  Bor Karbür 1500 – 2500s 750 – 1500s 200 – 1000s

  Elbetteki tablodaki veriler yaklaşık olarak değerlendirilmelidir. 

  Kumlama Makinesi Çalışma Talimatı

  Kumlama makineleri, iş hayatında sağladığı kolaylık ve pratiklikten dolayı sanayi bölgeleri başta olmak üzere birçok farklı sektörün gözde, işlevsel makinelerinin başında geliyor. Makineyi donanımlı ve tecrübeli bir personele emanet ederek sonuç beklenmeye başladığında tam randımanlı ve günden güne artan olumlu skorlar görmek mümkün durumda iken, bu makinelerin çalışma şartları da bulunmaktadır. Makinelerin en uygun iş şartlarında, kapalı veya açık ortamlara uygun olup olmadığı sorgulanmalıdır. Birçok farklı, alternatif kumlama makinesi bulunduğu için satın alım işlemi sırasında kendinize ve çalışma ortamınıza en uygun ürünü seçmelisiniz. Ayrıca, ürünü satın aldıktan sonra çalışma şartlarını mutlaka incelemelisiniz. Her ürünün, farklı ve kendine has yapısal özellikleri bulunmaktadır.

  Seyyar Kumlama Makineleri Çalışma Talimatları

  Seyyar kumlama makinesi, işlevselliği ve kum ayar vanasına sahip olması nedeniyle sürekli olarak tercih edilen, ilgi duyulan bir üründür. Firmamızda bu makineyi alabilme fırsatına sahip olduğunuz gibi, aynı zamanda dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar da bulunmaktadır. Bu makinelerin tam randımanlı bir şekilde kullanılabilmesi adına 22 kW ve üstü vidalı kompresör şarttır.

  Bu makinelerin kazanları, 6 ve 8 bar arasında aktif olarak çalışmasına karşın tam 18 bar basıncı su testine tabi tutulur.

  Askılı Kumlama Makineleri Çalışma Talimatları

  Askılı kumlama makineleri, özellikle metal sektöründe oldukça yoğun rağbet görmektedir. Sac ve metal parçaların parlatılmasında, yapılan dökümlerin yüzeylerinin temizlenmesi ve pürüzlendirilmesinde, boya kaplama öncesi hazırlık döneminde ve dövme parçaların tuvallerine dahil edilmesinde son derece kullanışlıdır. Dakikada 3000 devir yapması, bu makineyi işlevsel kılan etkenlerin başında gelir. Kumlanabilecek parça yüksekliği, çalışma talimatları açısından önemlidir. 1000 ile 4000 arası Litre, minimum ve maksimum sınırlardır.

  BORU KUMLAMA MAKİNELERİ ÇALIŞMA TALİMATLARI

  Kumlama makineleri içerisinde boru tip malzemeler adına oldukça kullanışlı olan Boru Kumlama Makinelerinin hızı, talebe göre arttırılabildiği gibi azaltılabilir. Boru sektöründe büyük kolaylıklar sağlayan makine, yuvarlak olan tüm malzemelerin içini ve dışını kumlayabilmektedir. 48 mm’den 3050 mm’ye kadar üretilebilen makine, türbin çapını da 2x500 olarak belirlemiş durumdadır.

  Shot Blasting Machine

  Shot Blasting Machine - Principle Of Operation

  The main element of the shot blasting machine is abrasive particles in the form of fractions. Inside the machine, the shot is accelerated to 100 m / s. This flow is directed to the necessary part of the coating. This fraction beats off the old coating, which makes the base rough. After that, the fraction and exfoliated particles fall into the separator, which separates the garbage and the fraction. Trash falls into a special container, and the shot is returned back to the car.

  Such a system allows the fraction to be used until its size becomes so small that the separator filters it with garbage. To ensure that the technology does not deteriorate, a new shot is constantly added to the shot blasting machine.

  HOW TO CHOOSE AN İNDUSTRİAL VACUUM CLEANER FOR A SHOT BLASTİNG MACHİNE?

  For each shot blasting machine, there are several suitable models of vacuum cleaners that differ in price, equipment, and filtration system. The surface that is being processed affects the choice of the necessary device.

  If the base is made of stone and metal (some particles are knocked out), a vacuum cleaner with a power of 3 kW with a manual cleaning system is enough. In concrete, bead-blasting is stronger due to weak layers, concrete milk. This can lead to clogging of the filters, which is why the fraction cannot be used again. Therefore, to work with a concrete base, it is necessary to use a vacuum cleaner with an engine from 4 kW.

  The regulation of cleaning depends on the convenience and price of the appliance. Manual cleaning involves constantly shaking the filter after 5-10 minutes, otherwise the operation of the vacuum cleaner worsens. Automatic cleaning is more convenient, the filters themselves are shaken by compressed air after a certain time. When carrying out bead-blasting operations with machines of different capacities, it is necessary to use an appropriate vacuum cleaner for each device. If the power of the vacuum cleaner is too large, it absorbs suitable particles of the fraction, which increases consumption.

  Kumlama Makinesi Güvenlik Talimatı

  Kumlama makineleri, çok fazla sayıda sektörde kullanılan, pratikliğiyle dikkat çeken ve çok amaçlı olarak kullanılabilen son derece kullanışlı bir alettir. Makine sayesinde birçok farklı sektörde işler kolaylaşmış, çalışanlar diğer odak noktalarına dikkat edebilmiştir. Kendi içerisinde çok fazla alternatif türe ayrılan kumlama makinesi, metallerin boya ve kaplama işlemlerine maruz kalmadan önce temizlenebilmesine olanak sağlar. Metaller bu makine sayesinde yüzey temizliğinden doğal taş pürüzlendirmesine kadar çok fazla alternatif amaç için hazırlanabilmektedir. Bu makineler, aynı zamanda seyyar, otomatik, manuel, taşıma bantlı veya kabinli olarak çeşitlere de sahiptir.

  Kumlama Makinesi Çeşitleri

  Kumlama makinesi, birçok farklı özelliğe sahip olan türleri ile sık sık ihtiyaç duyulan bir alet olup kullanımı son derece kolaydır. Amaca göre farklılıklar gösterebilen makinelerin kullanım alanı, size en uygun makineyi bulma konusunda yardımcı olacaktır. Makinelerin çeşitliliği, işe yaradığı sektör ve platform sayısını da her geçen gün artırmaktadır.

  KUMLAMA MAKİNESİ GÜVENLİK İÇİN NE YAPMALI?

  Güvenlik şartlarının en üst düzeylerde olduğu ortamlarda kullanılması gereken makineler, hem çevreye hem de çalışanlara zarar vermeyecek şekilde aktif biçimde fayda sağlayabilir. Bu nedenle, kumlama makinesi güvenlik talimatları mutlaka ama mutlaka okunmalı, tüm detaylar iyice öğrenilmelidir.

  Makinelerde kullanım öncesinde akıllarda bulundurulması gereken ilk nokta, aleti kullanacak olan kişinin yüksek basınç içeren makinenin başına geçerken tecrübeli ve donanımlı olmasıdır. Bu faktör, henüz işe başlamadan bir kaza olmaması adına son derece önemlidir.

  Kumlama işlemi yaparken makinenin başında bulunan kişi, mukavemeti yüksek seviyelerde olan bir maske kullanmalıdır. Eğitimlerin yeterli olması ile iş kazalarının önlenmesi, doğru orantılı bir şekilde ilerlediği için bu faktörlere mutlaka dikkat edilmelidir. Aksi taktirde iş kazaları kaçınılmazdır.

  KUMLAMA MAKİNESİ VE ÇALIŞANIN TECRÜBESİ

  Makinenin başına geçen birey yeterli donanıma sahip olmadığı taktirde hem iş sahasını hem de kendi sağlığını tehlikeye atan bir çalışma stili sergileyecektir. Bu nedenle makinenin başına tam donanımlı, bu alanda tecrübeli ve deneyim sahibi birinin geçmesi, tüm olumsuz ihtimalleri minimum seviyelere indirgemeyi başarma konusunda yardım sağlayacaktır.

  Kumlama Makinesi Modelleri

  İş alanında birçok farklı sektörde verdiği hizmetler ve sağladıkları kolaylıklar neticesinde kumlama makinesi ve tüm farklı stilleri büyük ilgi görmektedir. İş sahasındaki zorlu ve yoğun geçen günleri kolaylaştırma anlamında oldukça büyük katkılar sağlayan bu makineler, tercih edildiği taktirde hiçbir zorluk yaşatmadan işlemlerinizi daha pratik yapmanıza olanak tanıyacak. Firmamız, birçok farklı modeli bünyesinde barındıran makineleri en uygun fiyatlar ile sizlere sunarak bir adım öne çıkmanızı sağlıyor. Kumlama makinelerinin türleri, kullanılacak alana göre değişkenlik göstermesinden dolayı verim almak için en uygun makineyi görmek adına bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Sulu Kumlama Makinesi

  Sulu kumlama makinesi, paslanmaz çelik temelli olarak üretilmesinden dolayı son derece sık tercih edilen bir üründür. Civatalar başta olmak üzere tüm yapısının paslanmaz çelikten imal ediliyor olması, ürünü çok uzun seneler boyunca rahatlıkla kullanabilmenize fırsat tanıyacak. Ürün su tutucu filtre regülatörü, kumlama seti, su ve kum haznesi ile birlikte kabinden oluşmaktadır.

  Kabinin alt tarafında yer almakta olan karıştırıcı, işlevselliği ile beraber kum ve suyun bir arada, homojen olarak kalmasına imkan tanımaktadır. Bu işlevsellik, sizlere büyük avantajlar sağlayacak. Aynı zamanda su ve kumun tek nozuldan püskürtülmesine olanak tanıyan pomba ve basınçlı hava da kullanım kolaylığı sağlıyor. En uygun fiyat aralıkları ile Sulu Kumlama Makinelerine göz atmak için firmamızı ziyaret edebilirsiniz.

  SEYYAR KUMLAMA MAKİNESİ

  Kumlama makinesi denildiğinde akla ilk gelen ürünlerden biri olan seyyar makineler her çeşit kum ile bu işlemi yapabilmektedir. Uzaktan kumanda özelliğini de bünyesinde barındıran tetiği, otomatik tertibatı, su tutucu filtre regülatörü ve en az 8 kademeli kum ayar vanasına sahip olması, bu ürünü fazlasıyla kullanışlı kılıyor.

  TAMBURLU KUMLAMA MAKİNESİ

  Tamburlu kumlama makineleri ise, özellikle metal parçaları küçük ve orta boyutlu olarak kullananlar için son derece avantajlıdır. Bu makine sayesinde hem küçük hem de orta boyutlu metal parçalar, kısa sürede kumlanabilmektedir. Otomatik kumlama özelliğine sahip olan ürün, özellikle sanayi bölgelerinde en çok kullanılan makine türlerinin başında gelmesiyle biliniyor.

  Kumlama Makinesi Nasıl Çalışır

  Doğa ve malzemeler zamanla birbiri ile etkileşir. Bu etkileşim sonucunda özellikle metal yapıdaki malzemelerde paslanma ve korozyon gibi durumlar meydana gelmektedir. Korozyon özellikle yapı malzemeleri için istenmeyen ve önlenmesi gereken bir durumdur. Bu nedenle kumlama makinesi üretilmiş ve bu tarz durumlarda kullanılmaktadır. Kumlama işlemi, metal yapıdaki malzemenin uğradığı korozyon, paslanma gibi durumlar sonucunda oluşan yağ, kir gibi etmenleri kaldırır ve metalin ömrünü uzatmak adına boyama işlemi yapılır. Peki, kumlama makinesi nasıl çalışır?

  Makine Çalışma Prensibi

  Kumlama makinesi nasıl çalışır denildiğinde ilk olarak kumlama işlemi bilinmesi gerekmektedir. Kumlama işleminde, kumlama kumunun yüksek oranda basınç kullanılarak hava ve metalin çarptırılması sağlanır. Kumlama makinesi içerisine yerleştirilen kum hava ve metalin temas etmesi için bombardıman işlemini gerçekleştirerek metalin temizlenmesini sağlamaktadır. Bu sayede metal üzerinde herhangi bir kir, pis gibi bir durum kalmayacaktır. Separtörlere dökülen kumlar, türbinlere aktarılır ve filtrelerde tutulur. Temiz hava ile çalışma mantığı var ise fan ile dışarıya atım yapılır.

  Kumlamada Neler Kullanılır?

  Kumlama makinesi özel bir makine türüdür. Bu nedenle makine içerisinde belirli malzemelerin kullanılması önemlidir. Bu malzemeler metal asalı olan, cam esaslı olan ya da mineral esaslı olan malzemeler olarak ayrılabilmektedir. Kumlama makinesi içerisinde kullanılacak olan bu malzemelerin seçim aşamasında doğru bir seçim yapılmalıdır. Her makine için özel olarak ayrı bir aşındırıcı türü yer aldığı için seçimlerde makine türüne göre işlem yapılması gerekmektedir. 

  KUMLAMA YÖNTEMLERİ

  Kumlama işleminde çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Yöntemler kendi içlerinde makine tipine göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle kumlama yöntemlerinde genel olarak basınç tercih edilse de diğer yöntemlerde önemli yöntemlerdir. Bu yöntemler makineler içerisinde farklı şekillerde ayarlanmıştır. Bu nedenle metalin durumuna göre hangi makinenin kullanılacağı iyi bir şekilde belirlenmelidir. Aksi takdirde kumlama işlemi yapılacak olan metal istenmeyen bir şekilde sonuç verebilir.

  Kumlama makinesi doğru kullanılması ve doğru bir işlem yapılması gereken makinelerdendir. Bf blast olarak bu alanda kumlama işlemleri için etkili ve doğru işlemleri tüm kurallarına uygun olarak yapmaktayız.